Ürünler  
  Busbar kanal dağıtım sistemi
  SM6
  Masterpact
  Compact
  Multi 9
  Prisma Plus
  Transparent Ready
  

 

Transparent Ready
 

Transparent Ready


Ethernet TCP/IP kullanılan elektrik dağıtım sisteminde enerji optimizasyonu: Schneider Electric'ten yenilikçi bir adım...

Endüstri veya enerji üretim tesislerinde beklenti, elektrik enerjisindeki kalite ve güvenilirliktir. Son zamanlarda devam eden gelişmeler, verimliliğe ilişkin yeni taahhütler getirmektedir: tüketimin minimize edilmesi ile verimin arttırılması ve böylece enerji kaynaklarının korunması, çevresel etkilerin en aza indirilmesi.

Müşterilerin beklentileri doğrultusunda ve elektriğin gitgide daha maliyetli olduğu günümüz koşullarında, Schneider Electric enerji verimliliğini stratejik hedeflerinden biri haline getirmiş ve elektrik enerjisinin maliyetini, kalitesini ve güvenilirliğini kontrol etmeye olanak sağlayan
Güç İzleme ve Kontrol Sistemi (Power Monitor and Control System) kapsamında Transparent Ready™ konseptini getirmiştir.

Elektrik dağıtımında Transparent Ready™ günümüzün yeni çözümleri ile birlikte sunulmaktadır. Transparent ürünler ve ekipmanlar üzerinden elde edilen bilgi ile elektrik tüketimini daha kapsamlı takip etmek mümkün olduğundan, özellikle tesisin genişleme ve yenileme gibi gelecek dönemdeki ihtiyaçlarına yönelik önemli göstergeler sunar.

Transparent Ready™, müşteri beklentilerine bağlı olarak en basit yapılardan en karmaşık olanına kadar uygulanabilir. Bu esneklik, kolay uygulanabilir olması, ihtiyaçlara en yakın cevabı verebilen dizayna sahip olması ve gerek yeni tesislere gerekse yenilenen tesislere uygun olan yapısından kaynaklanmaktadır.

Yenilikçi bir konsept olan Transparent Ready™; internet teknolojileri ile, Schenider Electric ürün ve hizmetlerini, yetkili kullanıcılar için transparan-şeffaf kılmak amacıyla bir araya getirmektedir. Herhangi bir anda, işletme sahasında ve ya uzaktan bir kumanda merkezinden veya herhangi bir PC'den internet navigatör yardımıyla, operatörün sahadaki komponentlere erişimini mümkün kılar. Böylece Transparent Ready™;

  • Bilgiye erişim ve bilginin paylaşımı ile verilen kararların kalitesini arttırır.
  • Sistemin uygun işletimi ve bakımının uzaktan kontrol edilmesi ile bakım maliyetlerini düşürür.
  • Yatırım yönetimini iyileştirir.
  • TCP/IP gibi protokolünün seçimi ile açık iletişim yapısını korur ve devamlılığını mümkün kılar.

Transparent Ready™ konsepti, insan-insan, insan-sistem ve insan-ürün arasındaki işbirliğini geliştirmeye olanak tanıyan bir konsepttir. Bu özelliği ile, işletmelerde iletişimin yaygınlığını ve hızını arttırır. Transparan yani şeffaftır çünkü dünyada yaygın olarak kullanılan teknolojiler (Ethernet TCP/IP, Modbus ve internet) vasıtasıyla, bilgilere kolay erişim imkanı sağlar. Tüm Transparent Ready™ ürünleri müşterilerimizin intranet ve internet ortamından bağlanılabilme özelliğine sahiptir. Bu da yetkilendirilen kullanıcılara, web sunuculu bilgisayarlar ile şirketlerini uzaktan izleme imkanı verir. Internet browser kullanıldığından özel bir eğitim gerektirmeyip, işletmelerde eğitim giderlerinin de azaltılmasına katkıda bulunur. Güvenlik, ürün seviyesinde yetki bazlı düşünülmüş olup, router, firewall, özel sanal ağlar, vs. gibi ara bileşenlerin ilave edilmesiyle daha genişletilmesi mümkündür.

Transparent Ready™ konsepti 2 ana bölümden oluşur:

  • Web server üzerinden şirketin intranet ağına bağlı olan orta ve alçak gerilim Merlin Gerin ürün veya ekipmanlarına, giriş yetkisi verilen herbir kullanıcı (işletmede elektrik işlerinden sorumlu kişi, işletme müdürü, üretim müdürü vs) işletmenin elektrik bilgilerine kolayca erişebilir. Erişilen bu bilgiler, Schneider Electric tarafından daha önceden tanımlanan web sayfalarıdır. Böylece müşterinin ihtiyacı olan veriler kullanıcıya sağlanmış olur.
  • e-analiz: e-servisler alanı. Bu hizmet, Transparent Ready™ içeren tesisatlar için danışmanlık hizmeti vermek amacıyla sağlanmaktadır. Danışmanlık hizmeti 2 ana konuda olabilir: Ara sıra meydana gelen arızalar için teşhis ve devrede olan sistemin yük ve tüketim durumuna göre optimizasyonu gerçekleştirmek amacıyla yapılan analizler. Her iki durumda da, uzaktan bilgi işlem hizmeti ile işletmelerde, makina ve elektrik panolarına uzaktan müdahaleyi minimum maliyetler ile olanaklı kılar.

Transparent Ready™ ilk olarak 2003 yılında NEMA standardına uygunluk ile ABD'de uygulanmaya başlanmıştır. CEI standardı uygulanan ülkelere kademeli olarak yayılmaya devam etmektedir. Birçok uluslararası firma (otomobil imalatçıları, petrol rafinerileri, vs) ve lokal firma tarafından başarı ile uygulanmaktadır.