BALLUFF  Enkoderlar

Endüktif Sensörler
Kapasitif Sensörler
Optoelektronik Sensörler
Lineer Transdüserler
Elektromekanik Sensörler
Manyetik Alan Sensörleri
Enkoderlar
Sıcaklık Kontrolörleri
Optik Mesafe Ölçüm Sistemleri
Ultrasonik Sensörler
Işık Bariyerleri
Kameralı Algılama Sistemleri
Optik Veri İletim Sistemleri
Endüstriyel Barkod Okuma Sistemleri
Kart Tipi ve Endüstriyel Röleler

Absolute Enkoderlar

Absolute enkoderlarlarla ilgili verilere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Ürünler & Seçim Rehberi (PDF)
Uygulamalar
Genel Bilgiler
 

BRG serisi şaft enkoderler mekanik pozisyon bilgisini elektriksel değerlere dönüştürürler. Kullanılan enkoder tipine bağlı olarak değişmekle beraber ?30 arc dakikalık bir doğruluk için en yüksek çözünürlük 1024 adımdır. Endüktif çoklu pozisyon anahtar yerine bir şaft enkoder kullanılması birçok avantaj sağlar:

 • 10 mm’lik bir şaft ve sağlam alaşım gövdesi ile yüksek derecede bir mekanik güvenlik
 • Setup sırasında hızlı ve doğru bir sıfır pozisyonu tanımlanması için optik başlangıç pozisyon göstergesi
 • Özel optik komponentleri sayesinde bakım gerektirmez ve uzun ömürlüdür
 • Optik algılama tekniği ile yüksek hız (?25kHz)
 • 10...30 V DC besleme gerilimi aralığında yüksek anahtarlama kapasitesi
 • Konektörlü veye kablolu

  Dayanıklı alaşım gövdesi içindeki şaft enkoderler 3 ana grupta incelenebilir: Gönderici devre: 10...30 V DC arası geniş bir besleme gerilimi aralığının yanısıra özel infrared LED gönderici eleman ve sabit akım kaynağı ve doğruluk sağlamak için bir gerilim regülatöründen oluşur.

  Alıcı devre: Fototransistörler, alıcı elemanlar, tetikleme devresi, kısa devre korumalı çıkış devresinden oluşur. Ayrıca endüktif kapama darbelerine karşı da korumalıdır. Bu devre ayrıca kutup değişimlerine karşı koruma sağlayan bir diyot ve besleme geriliminden dolayı meydana gelen istenmeyen darbelere karşı koruma sağlayan bir VDR de içerir.

  Kodlama diski: bu disk gönderici ve alıcı devreler arasında dönerek, nasıl kodlandığına bağlı olarak pozisyon sayısını tanımlar. Açısal enkoderler ve açısal pozisyon enkoderleri olmak üzere iki tiptir.

  Açısal enkoderler 360?lik veri aralığının tamamı üzerinden sürekli bir tek veya çok adımlı bit dizisi sağlar. Bunun anlamı her bir açısal pozisyon kesin olarak tanımlanmış bir bit formu yani absolute kod için ayrılmıştır. 0?den 360?ye kadar her bir açısal pozisyon tek tek tanımlanmıştır.

  Açısal pozisyon enkoderleri mutlak açısal pozisyonlar sağlamak için bit formunda elektriksel olarak mutlak bilgi sağlar. Pozisyonlar kullanıcı tarafından tanımlanır ve kodlama diski tanımlanan bu pozisyonlara göre çalışır. Enkoder bu pozisyonların dışındaki ara değerlerde sinyal vermez. Kodlama tek veya çok adımlı olabilir.

  İnkremental Enkoderlar ve Uygulama Alanları:

   

  Yön algılama, hareket ve rotasyon hızı ölçümü

  BDG inkremental enkoder serisi en zor çalışma ortamlarında bile kullanıcıya yardımcı olabilecek şekilde dizayn edilmiştir. Yüksek çözünürlüğe sahip olan bu ürünler yön algılama, hareket ve rotasyon hızını ölçmede rahatça kullanılabilir. Sert, tamamen kapalı dış gövdesi ve mükemmel teknik yapıdaki şaft yapısıyla serbest hareketli yapılarda ve geniş menzilli uygulamalarda kullanılabilir.

  Salınım Kollu(Swing-arm) robotlar

  Salınım kollu robotların kullanımları esnek montaj sistemlerinde her geçen gün artmaktadır. Her türlü uygulamalara uygun özelliktedir, her montaj adımında kesin hareketler yaparlar.

  BDG inkremental enkoder serisi salınım kollu robotları için çok önemli bir bileşendir.Salınım kollarının pozisyon durumlarını kontrolöre belirtir.Aynı zamanda birbirine bağlanma özelliği de sunarlar ve çok zor sert koşullar altında da çalışırlar.